Construction of studio

Plan sytuacyjny

Pierwsze przymiarki

Google map

Położenie na skraju lasu. Do najbliższej drogi z linią autobusową około 300m.

Studio zbudowane na przestrzeni 200m2 ziemi. Dwie kondygnacje. Fundament widoczny na zdjęciu wkopany około3,5 m pod poziom gruntu. Jest to fundament wykonany pierwotnie podbudowę basenu. Wysoki, mocny, przezimowany. Powinien wytrzymać. Budowla stoi na obszarach czwartego zagrożenia tąpaniami górniczymi, czyli najgorzej dla budowania. Powierzchnia studyjna obejmuje dwie kondygnacje. Piwnica na dole stanowi swego rodzaju pudło rezonansowe dla studio właściwego. Odpowiednie zagospodarowanie akustyczne piwnicy pozwoli na świetne tłumienie najniższych częstotliwości. Piwnica również to sporych rozmiarów sala do prób, alternatywne pomieszczenie dla nagrywania bębnów lub przestrzeń do rekreacji indywidualnej. Założenia do budowy: Nowe IGS Studio jest położone na poziomie zero, czyli równo z otaczającym terenem. Konstrukcja wykonana jest z pustaków Porotherm, najbardziej zbliżonych do właściwości akustycznych cegły. Ważne jest by mur był ciężki i dobrze wypełniony zaprawą. Dobra izolacja akustyczna musi być zapewniona na każdym etapie budowy. Studio jest swego rodzaju pudełkiem w pudełku zbudowanym na pływającej podłodze. Pomiędzy kluczowymi pomieszczeniami są zabudowane dźwiękoszczelne szyby i podwójne drzwi.

Budowa

Studio zbudowane na przestrzeni 200m2 ziemi. Dwie kondygnacje. Fundament widoczny na zdjęciu wkopany około3,5 m pod poziom gruntu. Jest to fundament wykonany pierwotnie podbudowę basenu. Wysoki, mocny, przezimowany. Powinien wytrzymać. Budowla stoi na obszarach czwartego zagrożenia tąpaniami górniczymi, czyli najgorzej dla budowania. Powierzchnia studyjna obejmuje dwie kondygnacje. Piwnica na dole stanowi swego rodzaju pudło rezonansowe dla studio właściwego. Odpowiednie zagospodarowanie akustyczne piwnicy pozwoli na świetne tłumienie najniższych częstotliwości. Piwnica również to sporych rozmiarów sala do prób, alternatywne pomieszczenie dla nagrywania bębnów lub przestrzeń do rekreacji indywidualnej.

Założenia do budowy: Nowe IGS Studio jest położone na poziomie zero, czyli równo z otaczającym terenem. Konstrukcja wykonana jest z pustaków Porotherm, najbardziej zbliżonych do właściwości akustycznych cegły. Ważne jest by mur był ciężki i dobrze wypełniony zaprawą. Dobra izolacja akustyczna musi być zapewniona na każdym etapie budowy. Studio jest swego rodzaju pudełkiem w pudełku zbudowanym na pływającej podłodze. Pomiędzy kluczowymi pomieszczeniami są zabudowane dźwiękoszczelne szyby i podwójne drzwi. A teraz już budowa:

Pierwszy etap

Pierwszy etap polega na odkopaniu istniejącego fundamentu, który został zasypany ziemią przez poprzedniego właściciela nieruchomości. Około 160 kubików ziemi do wywiezienia.

Fundamenty

Odkopane fundamenty a w zasadzie, same ściągi.

Wylana zostaje pierwsza warstwa betonu na podwójne zbrojenie fi 16mm. W najniższym punkcie terenu wykopano 3 drenażowe studnie. To w nich ma się zbierać woda gruntowa. W studniach zainstalowano pompy głębinowe do odprowadzenia wody. Straszny bałagan.

W piwnicy zostały wykonane betonowe podpory (stopy) podtrzymujące filary. Na fotach widać deskowanie słupów o wymiarach 200x200mm. Plac budowy jest ogrodzony i oznakowany.

Wymiana ekipy.

Kolejnym etapem jest wykonanie wylewki (podłogi) na poziomie zero. Zazbrojona konstrukcja zostaje pokryta sosnowymi deskami (szalunkiem).

Deski wraz ze zbrojeniem stanowią bazę do wylania betonu B20 na pokrycie stropu. Znowu dwie warstwy zbrojenia i lejemy. Czas wiązania betonu – około 28 dni.

Beton podany ponad dachem garażu. Około 18 m3 z gruchy (dwa wozy).

"Teraz nas widać", mówi majster. Po trzech daniach przerwy pojawiają się pierwsze pustaki. Idzie zima, więc jest zimno. Chwilowa zmiana pogody nie przeszkadza w pracach. Na ogrzanie rąk parę lampek :]

Fotografie przedstawiają wieniec na wysokości 2,5m. Teraz jeszcze drugie tyle w górę.

Fotografie przedstawiają wieniec na wysokości 2,5m. Teraz jeszcze drugie tyle w górę.

Wieża w IGS Studio.

Wysokość murów w kalenicy sięga ponad 5 m. Studio LIVE może być takie wysokie. Pozwoli to na nagranie znakomitej jakości bębnów. Odnośnie reżyserki - trzeba ją obniżyć. Niezbędne będzie wykonanie podwieszanego sufitu po skosie, na wysokości około 3m. Powstanie przez to przestrzeń jak na strych lub coś podobnego. Będzie to znowu stanowić pułapkę dla dźwięku, już ja się o to postaram :]

Kto wie, ile mierzy pustak może łatwo policzyć wysokość muru.

Początek konstrukcji drewnianej sufitowej pułapki basowej.

Podwieszane ustroje wewnątrz o różnych długościach. Spiro rozprowadzenie ciepła z kominka. Całość to konstrukcja drewniana. Kolejna warstwa wełny.

Laki i Igs prezentują zrobiony własnoręcznie dyfuzor Shreodera. Zawiśnie w nowym studio.

14.04.2008.

Przyszła wiosna.

Ramy okienne. Poczwórne szyby wypełnione gazem ciężkim. Pływająca podłoga wypchana wełną. Odległość płyty od ściany to min 15mm w reżyserce i liveroom’ie. W pomieszczeniu wokalowym to 100mm.

Nowy preamp NE1972.Lampy stosowane w mikrofonie IGS Gold Mik – Philips Miniwatt EF86lub E83F.

Jesteśmy znowu w studio. Niestety, choć nie lubię boazerii, drewno mam na suficie. Boazerię świerkową. Słyszałem wiele pomieszczeń w drewnie i wiem co gra: drewno. Szerokość deski to na przemian 90mm i 70mm. W tym przypadku deski pozwalają rozproszyć nieco odbicia od podłogi. Lakierowane razem deski brzmią lepiej niż lakierowane osobno bo warstwa lakieru łączy powierzchnie w jedną całość. Polecam wszystkim drewno. Zobaczcie prywatne studio Boba Dylana. On chyba nie szczypał się z kasą?

Kilka obliczeń majstra na murach. O dziwo, wynik się zgadza. Potraficie tak jeszcze?

Leo Fender już się wprowadził do nowego studia.

A pamiętacie tę beznadziejną dziurę? Oto ekipa, która Wam studia nie zbuduje. Nawet krakowiaka nie zatańczą :D

Sufit prawie gotowy. Teraz malowanie i podłogi. Wybrany kolor (jasna oliwka) to kompletny niewypał. Wygląda ciemno i ponuro. Będzie trzeba przemalować. Na podłodze ułożone są panele o klasie ścieralności AC4 Austriackiej firmy Kaindl do zastosowań w biurach i sklepach. Z doświadczenia wiem, że wszyscy chodzą w studio w butach i podłoga szybko się zużywa. Takie panele to najrozsądniejsze wyjście. Wybrałem zwykłą sosnę ze względu na kolor boazerii na suficie. Panele są ułożone na specjalnej piance o grubości 3mm zapobiegającej stukaniu podczas chodzenia.

Live room jest już w zasadzie skończony. Akustyka jest żywa ale bez zbytniego echa. Przyda się jeszcze odrobina kontroli najwyższych częstotliwości poprze zawieszenie jakiegoś ustroju pochłaniającego. Na zdjęciu widać wylot gorącego powietrza zasysanego powyżej kominka w hallu. Jest to najprostszy sposób na rozprowadzenie ciepła do innych pomieszczeń. W reżyserce zastosowano podobny patent, lecz powietrze ogrzewa się wewnątrz komina (rura w rurze).

Teraz czas na sufit w reżyserce. Podobnie jak live room, będzie wykonany z boazerii świerkowej. Może nie jest to ostatni krzyk mody, ale to naprawdę działa. Na zdjęciu widoczne są listewki, do których mocuje się poszczególne deski boazerii.

21.05.2008

Pierwsze pomieszczenie studyjne gotowe. Teraz jeszcze sprzątanie i można się wprowadzać

01.06.2008 Studio gotowe do pracy. Zapraszamy.