DIY

W tym miejscu będą umieszczane porady, wskazówki oraz kompletne opisy urządzeń i wyposażenia studyjnego, które możesz wykonać samodzielnie... przy odrobinie chęci i samozaparcia :)

Ustroje akustyczne

Jak zrobić prosty i skuteczny ustrój akustyczny domowym sposobem?Czas wykonania: nie cała godzina, nie licząc niezbędnych zakupów w Castoramie.Koszt: poniżej 100zł za szt.Propozycja dla tych wszystkich, którzy nagrywają w domu. W źle przystosowanych warunkach akustycznych, pokojach w bloku, piwnicach i garażach. Bardzo przydatna również w profesjonalnych studiach nagrań. Prosta konstrukcja pozwalająca znacznie poprawić akustykę pomieszczenia.

Potrzebne rzeczy:

Deski sosnowe 20x90x2100 typowe do kupienia w markecie.
Wełna mineralna aka Akumata o grubości 10cm w paczkach.
Sznurek lniany (dratwa) 1mm., 25m.
Materiał na pokrycie, płótno, tafta itp.
Tacker wraz z zszywkami 8 mm.
Kilkadziesiąt małych gwoździ i wkrętów do drewna 70mm.
Wkrętarka akumulatorowa, wiertarka i wiertło 3mm.
Wykończenie: kątowniki drewniane 14x14mm lub 18x18mm, według uznania.
Bezbarwny lakier do drewna.

Deski o wymiarach 20x90x2100 należy wyrównać do jednego boku.

Drugi bok zmierzyć, natrasować i wyrównać piłą. Wszystkie deski powinny być równych długości. Jest to konieczne budując więcej niż jeden ustró

Z desek złożyć ramę o wymiarach 160x54cm. Uwzględnić grubość desek 20mm. Bok deski wpierw nawiercić wiertłem fi3, następnie przymocować wkrętami do prostopadłych.

Oto rama naszej pułapki. Następnie zygzak ze sznurka dla podtrzymania wełny.

Tackerem przybić sznurek na przemian co około 30 cm. Dratwa 1mm.

Czas na wypełnienie wełną 10x60x100cm. Wełnę tnie się łatwo naostrzonym, dużym nożem kuchennym.

90mm deski oraz 100 mm wełny mineralnej.

Równaj. Nie za mocno...

Ponowne zabezpieczenie sznurkiem z drugiej strony.

Na całej długości pułapki.

Zapakowana wełna w powłokę. Tafta - idealny materiał do okrycia. Castorama, 12 zł za mb. Kolor - kameleon.

Teraz ten ustrój można postawić na podstawie na kółkach lub powiesić na ścianie. By ustrój powiesić, należy zastosować odpowiednie wkręty do danej ściany. Każdy wie, na czym w domu wiesza obrazki... Ustrój nie jest ciężki, więc nie należy przesadzać. Do ramy należy przykręcić dwa małe oczka, jedno u góry, drugie na dole. Za jedno oczko wieszamy, drugim dociągamy dół konstrukcji do ściany. Zapobiega to wszelkiemu telepaniu. Przed przykręceniem do ściany dolnego wkrętu ustrój należy wypoziomować. Można poziomicą, można na oko.

Zbliżenie: łączenie materiału i listewki sosnowej. Listewki należy uprzednio pomalować lakierem bezbarwnym.

Starannie wykonany ustrój akustyczny wg tego projektu będzie nie tylko pełnił funkcję podstawową, czyli pochłanianie dźwięku, lecz również będzie elementem dekoracyjnym i doda powagi naszemu miejscu do nagrywania. Ustroje tego typu można grupować i przez co niejako otaczać źródło naszego dźwięku. Gdy potrzebujemy wyjątkowo „bliskiego" wokalu należy użyć trzech takich konstrukcji a mikrofon umieścić mniej więcej w środku. Przydają się do tego ustroje na podstawach na kółkach.

Ustrój na podstawie na kółkach. Mobilny, pozwalający na łatwą modyfikację akustyki pomieszczenia. Dla łatwiejszego przemieszczania ustroju kupcie większe kółka niż 30mm.

Powodzenia i owocnych nagrań. igs www.igsaudio.pl